Schody drewniane jako nowoczesna aranżacja domu lub mieszkania
Coraz częściej schody drewniane spełniają w naszych domach funkcję wystroju wnętrza. Schody drewniane na beton czy też samonośnej umiejscawiane są w miejscach bardzo widocznych, a dzieje się tak za sprawą możliwości nowoczesnego wykonania schodów drewnianych. Schody drewniane występują w kilku wersjach stylistycznych, mają sporu wachlarz konfiguracji. Drewno od zawsze jest materiałem cenionym wśród ludzi. Schody drewniane to idealne rozwiązanie dla inwestorów ceniących sobie naturalne ciepło i klasyczny styl. Schody drewniane wykonuje się z twardego drewna dębowego lub jesionowego. W przypadku schodów klasycznych lub dywanowych na beton grubość stopni sięga 38-40 mm, a w schodach dywanowych samonośnych 80-120 mm. Podczas budowania domu warto przemyśleć rodzaj wykonywanych schodów. Schody żelbetowe nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Oto kilka porad dotyczących schodów.
Schody dywanowe na beton i na konstrukcji samonośnej – czym się różnią?
Schody dywanowe na beton składają się ze stopni i podstopni z litego drewna o grubości 38-40 mm. Elementy te są ze sobą sklejane i skręcane za pomocą wkrętów hartowanych. W większości przypadków montaż takich schodów trwa 2-3 dni robocze. Jest to stabilna konstrukcja ale mająca wadę, dzięki której schody dywanowe na konstrukcji samonośnej wygrywają. Schody dywanowe samonośne to nowoczesna i lekka bryła, która w większości przypadków idealnie sprawdza się we wnętrzach, w których jest mniej miejsca. Pod schodami samonośnymi mamy możliwość swobodnego przemieszczania się po pomieszczeniu a dodatkowo możemy wykonać zabudowę pod schodami. Schody dywanowe na konstrukcji samonośnej jest łatwiej projektować i korygować ewentualne błędy ekip budowlanych jak bywa to w przypadku schodów na konstrukcji żelbetowej. Do schodów zarówno na beton jak i samonośnych zalecamy wykonanie balustrad ze szkła, stali lub drewna. Połączenie kilku tych komponentów pozwala na wykonanie niepowtarzalnej pod względem wyglądu konstrukcji.
Materiały używane do produkcji schodów drewnianych
Na etapie decydowania się na schody drewniane warto wiedzieć, że odpowiednio dobrane i dobrej jakości materiały odwdzięczą nam się trwałością i eleganckim wyglądem. Drewno jest materiałem higroskopijnym i należy je dobrze wysuszyć i obrobić. W większości przypadków na schody drewniane używa się drewna dębowego, które jest najtwardszym gatunkiem drewna występującego w naszym kraju. Dąb jest odporny na uszkodzenia mechaniczne a co najważniejsze – bardzo ładnie się prezentuje. Drugim elementem mającym wpływ na użytkowanie schodów jest forma zabezpieczenia powierzchni schodów, może to być olej lub lakier chemiczny.
https://polandonthehorizon.pl/wp-content/uploads/2024/03/schody-polkowe.jpg