Od kilkudziesięciu lat panuje moda na posiadanie umięśnionej, dobrze zbudowanej muskulatury. Mężczyźni, zwłaszcza młodzi, szukają więc porad dotyczących rzeźbienia sylwetki oraz budowania dobrej, pod względem jakości, masy mięśniowej. Jest to kwestia, która interesuje coraz więcej osób, właśnie dlatego powstał poniższy artykuł. Jego celem jest zebranie najważniejszych wskazówek dotyczących budowania masy mięśniowej oraz sprawiania, że powstała muskulatura będzie trwała, solidna oraz twarda. Poniższy tekst powinien zainteresować przede wszystkim początkujących sportowców. To oni są bowiem narażeni na brak efektów oraz skutki uboczne nieprawidłowego przyjmowania tego typu środków, jak suplementy diety czy sterydy. Niemniej, zaawansowani zawodnicy również mogą dowiedzieć się z niego kilku cennych informacji, istotnych w czasie budowania wymarzonej figury.
Od czego zacząć budowanie masy mięśniowej
Każdy sportowiec zaczyna zawsze w ten sam sposób. Oczywiście niektórzy rezygnują po drodze ze swojego postanowienia, ale zdecydowana większość osiąga oczekiwane rezultaty oraz dzieli się swoimi spostrzeżeniami z innymi bywalcami siłowni. Z wypowiedzi dotychczasowych sportowców wynika, że najważniejsza zawsze jest motywacja do ćwiczeń. Jeżeli sportowiec ma postanowienie, czyli chce osiągnąć swój cel sportowy, w postaci pięknie zbudowanej masy mięśniowej, powinien znaleźć w sobie pokłady energii oraz siły do osiągnięcia tego założenia.
Jak znaleźć w sobie motywację do ćwiczeń
Istnieje wiele metod na podtrzymanie w sobie motywacji. Mogą to być bodźce pozytywne bądź negatywne, czyli nagrody bądź kary. Specjaliści uważają jednak, że system nagradzania jest skuteczniejszy i lepiej sprawdza się w przypadku sportowców.
Najpopularniejsze sposoby zmotywowania się do działania to:
- wydanie pieniędzy – ten sposób zawsze się sprawdza, niezależnie od tego, kto z niego korzysta. Przeznaczenie pewnej sumy pieniędzy na strój sportowy, sprzęt sportowy oraz karnet na siłownię może bowiem zdziałać cuda i sprawić, że zawodnikowi będzie bardzo trudno zrezygnować ze swojego wcześniejszego postanowienia,
- zrobienie planu działania – poświęcenie czasu na spotkanie z dietetykiem czy trenerem personalnym oraz zrobienie tablicy z rozpisanymi planem żywieniowym oraz planem treningowym to także jedna z metod motywowania się oraz sprawiania, że rezygnacja przestanie wchodzić w rachubę,
- obiecanie sobie nagrody – motywowanie się słodyczami jest oczywiście błędem, ale wizja kupienia sobie nowych butów, np. po przetrwaniu miesiąca ćwiczeń, jest jak najbardziej wskazana,
- znalezienie kompana do ćwiczeń – we dwoje jest bowiem łatwiej przetrwać trening oraz przestrzegać diety. Można to bowiem robić wspólnie, nawzajem się pilnując oraz wspierając,
- przedstawienie swoich planów osobie postronnej, zwłaszcza takiej, przed którą przyznanie się do porzucenia swoich celów jest bardzo wstydliwe oraz ujmujące.
Jeżeli sportowiec znalazł w sobie motywację i jest pewien, że nie utraci jej w czasie procesu budowania muskulatury, może on przejść do działania. Polega ono na trenowaniu, przestrzeganiu diety oraz regenerowaniu swojego organizmu. Te trzy elementy, przestrzegane razem, są gwarancją sukcesu, czyli zbudowania dobrej jakościowo masy mięśniowej.
Sportowiec powinien przede wszystkim pamiętać o tym, że dieta dostarcza materiałów budulcowych, trening sprawia, że są one dostarczane w odpowiednie miejsce i wpływają na pobudzenie tych konkretnych partii mięśniowych, natomiast muskulatura pojawia się w czasie regeneracji.
Jak trenować na siłowni
Początkujący sportowcy zazwyczaj nie są w stanie zaplanować indywidualnego planu treningowego. Właśnie dlatego, specjaliści zalecają, aby na początku skontaktować się z trenerem personalnym. Jest to ekspert, który nie tylko potrafi wskazać najlepsze ćwiczenia na masę mięśniową, ale potrafi również dostosować je do indywidualnych potrzeb oraz możliwości danego zawodnika. Dzięki temu, sportowiec zyskuje więc gwarancję nie tylko szybkich oraz imponujących przyrostów masy mięśniowej, ale przede wszystkim braku jakichkolwiek kontuzji, otarć, złamań czy ran.
Sportowiec może uprawiać trening sylwetkowy bądź siłowy, w zależności od tego, jakie efekty chce uzyskać, w danym momencie. Niezależnie jednak od obranego celu oraz prowadzącej do niego drogi, zawsze należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Oznacza to, że sportowiec nie może trenować ponad swoje możliwości oraz narażać się na efekty odwrotne do zamierzonych. Zamiast tego, początkujący zawodnik powinien rozpocząć ćwiczenia od najłatwiejszego poziomu oraz podnosić swoją poprzeczkę wraz z każdym kolejnym treningiem. Przekraczanie barier swoich możliwości musi być jednak racjonalne, cierpliwe oraz kontrolowane.
Niezależnie od tego, czy sportowiec ćwiczy z wykorzystaniem masy własnego ciała, czy robi to ze sprzętem dostępnym na siłowni, powinien pamiętać o robieniu sobie przerw. Dotyczy to zarówno odpoczynków między ćwiczeniami, jak i dniami treningowymi. Przyjęło się bowiem, że ćwiczyć można tylko trzy razy w tygodniu, przeznaczając na to około godzinę.
Dieta na masę mięśniową
Dieta sportowca siłowego bądź sylwetkowego jest oparta przede wszystkim na białku. To ona stanowi bowiem podstawowy materiał budulcowy masy mięśniowej. Sportowiec, budujący muskulaturę, powinien ponadto racjonalnie sięgać po zdrowe tłuszcze i węglowodany, aczkolwiek w mniejszym stopniu.
Dieta na masę mięśniową przewiduje jedzenie owoców, warzyw, produktów zbożowych, a także produktów mlecznych. Oznacza to, że dieta zawodnika sylwetkowego lub siłowego powinna być zróżnicowana oraz bogata w różne witaminy oraz minerały. W przypadku ich braku, sportowiec może natomiast sięgnąć po suplementy diety, typu: żelazo, magnez czy cynk. Suplementy diety sprawdzają się również w przypadku problemów z przyjęciem odpowiednio dużej ilości białka. W takiej sytuacji można bowiem rozpocząć cykl z odżywkami białkowymi.
W przypadku sportowców niewskazane jest sięganie po słone przekąski, słodycze, alkohol, fast foody czy tłuste potrawy. Oznacza to, że zawodnik musi być gotowy na ogromne poświęcenie oraz liczne wyrzeczenia. Właśnie dlatego, w celu odnalezienia w sobie motywacji, zawodnik powinien znaleźć dobrego dietetyka oraz partnera do wspólnego trwania w tym postanowieniu.
Rodzaje makroskladnikow
Dieta sportowca składa się z różnych makroskładników. Mowa oczywiście o białku, tłuszczach oraz węglowodanach. Wszystkie one są niezbędne do tego, aby organizm sportowca funkcjonował prawidłowo oraz charakteryzował się dobrą odpornością. Dieta zawodnika przewiduje jednak ograniczenie bądź rezygnację z niektórych makroskładników, na rzecz innych, zwłaszcza białka. Nie oznacza to jednak, że ciało sportowca nagle nie potrzebuje tych składników odżywczych. Na szczęście białko, tłuszcze oraz węglowodany można suplementować. W tym celu wystarczy tylko odwiedzić odpowiedni sklep ze sterydami oraz zakupić rzetelne, dobre pod względem jakości, suplementy diety.
Wszystkie makroskładniki pełnią bardzo ważne funkcje w organizmie sportowca. Bagatelizowanie któregokolwiek z nich jest więc błędem, którego nie należy robić. W przypadku problemów zdrowotnych lub polegających na opracowaniu zdrowego planu żywieniowego, zawsze warto skontaktować się z dietetykiem oraz poprosić go o pomoc. https://polandonthehorizon.pl/wp-content/uploads/2023/10/9517e0626dce6c416bed429a1a82cfca.jpg