Drony oraz ich zastosowanie w wojskowości

Drony, które były wykorzystywane do różnych celów, od nagrywania wideo po pomoc w gaszeniu pożarów, weszły również do sektora wojskowego. Urządzenia te z powodzeniem mogą pełnić przydatne funkcje w nowoczesnym wojsku, takie jak: wyszukiwanie trudno dostępnych przedmiotów, namierzanie celów, rozpoznawanie terenów itp. Ponadto drony mogą pracować w trudno dostępnych miejscach.

Wraz z popularnością 24-godzinnych standardów wysyłek wiele firm szuka skutecznych rozwiązań usprawniających procesy wysyłkowe. Wiele oczekuje się od dronów, które są w stanie ominąć problemy transportu drogowego i transportować towary drogą powietrzną. 

Czym są drony?

Dron (bezzałogowy statek powietrzny, UAV) to mały bezzałogowy statek powietrzny, zwykle napędzany czterema lub ośmioma śmigłami, a także wyposażony w nadajnik GPS i kamerę. W większości przypadków nie są to samodzielne urządzenia i do ich sterowania wykorzystuje się odpowiedniego pilota. Istnieją również bardziej zaawansowane modele, które są sterowane komputerowo lub poruszają się samodzielnie po z góry ustalonych trasach.

Główną zaletą dronów jest ich zdolność do przemieszczania się oraz eksplorowania trudno dostępnych obszarów niemal w nieskończoność. Z tego powodu pierwotnie były one używane do celów wojskowych. Są znacznie mniejsze niż helikopter, znacznie tańsze w eksploatacji i nie wymagają załogi, która może przeprowadzać akcję z bezpiecznej odległości bez narażania na niebezpieczeństwo ludzkiego życia.

Drony, a wojsko – historia

Od lat pięćdziesiątych Departament Obrony Stanów Zjednoczonych używał dronów w prawie każdej operacji wojskowej do szpiegowania, monitorowania i rozpoznania sił wroga. Szacuje się, że prawie 100 krajów używa obecnie dronów wojskowych. Wyposażone w kamery najnowszej generacji, zapewniają dokładną topografię terenu i znajdują zastosowanie w akcjach bojowych i ratowniczych. 

Wiele dronów jest zaprojektowanych wyłącznie do obserwacji, ale są też drony przeznaczone do misji uderzeniowych. Prox Dynamics oferuje jeden z wielu dronów rozpoznawczych używanych przez siły zbrojne na całym świecie, w tym Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, Armię Brytyjską i Norweskie Siły Zbrojne. Oprócz wprowadzania nowych technologii lotniczych wojsko nadal wykorzystuje bezzałogowe pojazdy naziemne do prowadzenia działań taktycznych.

Z dronów korzysta też polskie wojsko, a bezzałogowe statki powietrzne produkowane są przez rodzime firmy. Większość wytwarzanych w naszym kraju dronów to mniejsze – od nano, czyli miniaturowych, po Medium Altitude Long Endurance (tzw. MALE) – średniej wysokości, o długim czasie lotu i o zasięgu sięgającym ponad 500 km oraz pułapie operacyjnym około 13 km.

Opinie o dronach

Opinie na temat bezzałogowców są bardzo pozytywne, a właściciele niezwykle często podziwiają ich precyzyjną jakość wykonania oraz przystępność użytkowania. Piloci dronów wpisując snh drones opinie mogą sprawdzić, że ten brand zdecydowanie zalicza się do najbardziej rozpoznawalnych we Wrocławiu. Dodatkowo po zweryfikowaniu snh drones krs można sprawdzić główne informacje jak np. informacje o kapitale zakładowym.

https://polandonthehorizon.pl/wp-content/uploads/2023/05/5c912a6bf87bf00396499c23af4e4960.jpg