Większość osób kojarzy kuchnię turecką tylko z dostępnym w każdym mieście kebabem. A szkoda, bo jej prawdziwe, orientalne oblicze jest dużo bardziej złożone, a nawet w pewnym stopniu zaskakujące. Jedną z oryginalnych, tureckich potraw jest Beyti. Co warto na jej temat wiedzieć?
Beyti — co to jest i jak smakuje?
Beyti to mielona jagnięcina lub wołowina, którą grilluje się na charakterystycznym dla kuchni tureckiej szpikulcu. Następnie danie zawijane jest w tradycyjny, zawijany chleb pochodzenia zakaukaskiego i podawane z innymi, charakterystycznymi składnikami kuchni tureckiej (np. kaszą bulgur). Beyti — jak inne, tureckie potrawy — podaje się z gęstym jogurtem, który nieco ogranicza pikantny smak przypraw wchodzących w skład dania.
Pochodzenie tureckiej potrawy
Jak widać, Beyti w pewnym stopniu nawiązuje do wielu innych. tureckich dań, gdyż opiera się na wyrazistym smaku, mięsie, mleku (jogurcie), a także warzywach i przyprawach tożsamych dla regionu ormiańskiego i zakaukaskiego. Takie podejście do kuchni wynika z tradycji kulinarnych, jakie Turcy bardzo chętnie pielęgnują. Tureckie potrawy nawiązują do czasów, gdy naród turecki był jeszcze ludem koczowniczym i opierał swoją dietę na wyżej wymienionych produktach.
Historia Beyti — co warto o niej wiedzieć?
Co ciekawe, Beyti jest tak naprawdę kolejną wariacją wielu innych potraw kuchni tureckiej. Danie zostało odkryte przez Beyti Gülera, który zainspirował się dość oryginalną techniką przygotowywania dań mięsnych przez jednego ze szwajcarskich rzeźników. Pomysł ten na tyle mu się spodobał, że sam stał się autorem tytułowej potrawy.
Najważniejsze cechy kuchni tureckiej
Oczywiście kuchnia turecka jest znacznie bogatsza w swym kulinarnym i smakowym wymiarze. Dania rodem znad Bosforu łączą w sobie kilka interesujących, smakowych klimatów, dzięki którym tureckie potrawy wegetariańskie i mięsne, mają tak wyjątkowy i niepowtarzalny smak:
- duży kontrast smakowy pomiędzy pikantnymi i słodkimi składnikami,
- znaczna ilość przypraw; ich głęboki, intensywny smak i aromat,
- bogactwo sosów, wśród których najpopularniejsze to chilli, sos pomidorowy, a także jogurtowy,
- pomidory, bez których żadne, oryginalne danie tureckie nie może się obyć,
- mięso, czyli najczęściej baranina, rzadziej jagnięcina lub wołowina i bardzo rzadko drób.
Reasumując, tureckie potrawy wegetariańskie i mięsne mają swój wyjątkowy, wręcz niepowtarzalny klimat. I właśnie dlatego najlepiej smakuję te dania, które są przygotowywane w profesjonalnych, orientalnych i sprawdzonych restauracjach.
https://polandonthehorizon.pl/wp-content/uploads/2022/11/beyti-img-min.png