Arteterapia jest rodzajem terapii zajęciowej. Zakłada ona, że sztuka ma leczący wpływ i może stać się częścią procesu terapeutycznego. W krajach zachodnich cieszy się ona dużą popularnością. W Polsce dopiero zaczyna istnieć w świadomości społecznej. Wygląda na to, że wkrótce będzie ona szeroko stosowana w rozmaitych placówkach. Pytanie tylko, czy na pewno ona działa?
Czym jest arteterapia?
Człowiek od zawsze zajmował się sztuką. Wielu artystów na przestrzeni wieków zaznaczało, że tworzenie ma na nich kojący wpływ. To założenie podtrzymują osoby, które zajmują się zawodowo arteterapią. W procesie terapeutycznym wykorzystywać można różne gałęzie sztuki jak muzyka, malarstwo, taniec, pisarstwo, fotografia czy teatr. Nie zwraca się jednak większej uwagi na oryginalność czy wartość artystyczną dzieła, ale sam proces jego tworzenia. Za ojców arteterapii należy uznać dwóch francuskich psychiatrów. A.A. Tardieu i M. Simon już pod koniec XIX wieku wykorzystywali sztukę do leczenia pacjentów. Nie było jednak wtedy jeszcze mowy o arteterapii. Termin został po raz pierwszy zastosowany przez Adriana Hilla w 1942 roku.
Założenia arteterapii
Głównym założeniem arteterapii jest to, że pomaga ona rozładować negatywne emocje lub w sposób niewerbalny odpowiedzieć o bolesnych doświadczeniach. Proces tworzenia pomaga ćwiczyć koncentracje, sprawia, że pacjent wycisza się i uspokaja. Wykorzystanie technik związanych z tańcem czy teatrem pozwala na integrowanie grupy, budowanie atmosfery zrozumienia i bliskości. Często pozwalają one także na podtrzymanie aktywności fizycznej, co jest szczególnie ważne w przypadku seniorów czy pacjentów w zamkniętych placówek. Skuteczność arteterapii została potwierdzona przez liczne badania naukowe oraz osobiste doświadczenia terapeutów na całym świecie.
Gdzie wykorzystywana jest arteterapia?
Arteterapia to metoda uniwersalna, z której korzystać mogą dzieci, dorośli, osoby starsze oraz niepełnosprawne. Ważny jest jednak dobór odpowiednich ćwiczeń do pacjentów oraz wiedza, jak wykorzystać proces tworzenia do celów leczniczych. Arteterapia najczęściej stosowana jest w:
- szpitalach i na oddziałach dziennych, zwłaszcza na psychiatrii,
- instytucjach kultury,
- domach opieki społecznej,
- szkołach specjalnych i ośrodkach dla osób niepełnosprawnych,
- domach seniora.
Nie ulega wątpliwości, że arteterapia stanie się w perspektywie kilkunastu lat metodą równoważną psychoterapii. Pracowanie w tym obszarze wymaga empatii, otwartości na drugiej osoby, a także odpowiedniej wiedzy. Można ją nabyć w ramach studiów II stopnia. Kierunek ten ma w swojej ofercie na przykład krakowska uczelnia Ignatianum – https://www.ignatianum.edu.pl/arteterapia.
https://polandonthehorizon.pl/wp-content/uploads/2022/10/9844-min.jpg