Hydraulika siłowa odgrywa bardzo istotną rolę w wielu branżach. Niejedna gałąź gospodarki wręcz opiera się na podzespołach, takich jak siłowniki czy pompy hydrauliczne. Specjalistyczne maszyny mogą wykonywać swoją pracę właśnie dzięki nim. Budowlanka, rolnictwo, przemysł leśny, górniczy czy wydobywczy – wszystkie one wykorzystują ciężki sprzęt, odpowiedzialny za wykonywanie konkretnych prac. Koparka, harwester, a także maszyny używane przy produkcji w fabrykach działają właśnie dzięki hydraulice siłowej. Pompa hydrauliczna jest podzespołem, który pełni bardzo ważną funkcję, a konkretnie zasila cały układ hydrauliczny za pomocą cieczy roboczej pod wysokim ciśnieniem.
Pompa hydrauliczna – serce maszyny wykorzystującej hydraulikę siłową
Można powiedzieć, że pompa hydrauliczna to serce maszyny. Oznacza to, że bez pompy nie jest ona w stanie prawidłowo działać. Tak jak ludzkie serce pompuje krew, pozwalając człowiekowi funkcjonować, tak pompa hydrauliczna pompuje olej pod ciśnieniem, by zasilić koparkę czy śmieciarkę. Mówiąc dokładniej, zadaniem tego podzespołu jest zamiana energii mechanicznej wytwarzanej przez silnik (spalinowy bądź elektryczny) na energię hydrauliczną, która docelowo przekazywana jest do czynnika roboczego, którego funkcję najczęściej pełni olej. Ten jest z kolei tłoczony pod odpowiednim ciśnieniem i z określoną wydajnością do konkretnej instalacji, napędzając w ten sposób maszynę.
Pompy hydrauliczne – różne rodzaje urządzeń
Pompy hydrauliczne występują w różnych wariantach. Każdy rodzaj pompy charakteryzuje się nieco innymi parametrami i wykorzystywany jest do innych celów. Można wyróżnić takie podzespoły jak:
- zębata pompa hydrauliczna – jedna z najczęściej używanych i najpopularniejszych pomp. Wykorzystywana w wielu typach maszyn, m.in. w maszynach rolniczych. Podzespoły te dzielą się na pompy o zazębieniu wewnętrznym, zewnętrznym, a także na pompy gerotorowe.
- śrubowa pompa hydrauliczna – używana stosunkowo rzadko. Podobna w budowie do pompy zębatej, tyle że zamiast zębatek, występują w niej śruby. Ten rodzaj pompy wykorzystuje się najczęściej do transportu substancji, które nie należą do łatwych w przesyle, a także substancji niebezpiecznych. Podzespoły tego rodzaju używane są m.in. w takich miejscach jak rozlewnia farb. Można spotkać pompy jedno-, dwu- i trzyśrubowe.
- łopatkowa pompa hydrauliczna – podzespoły o dość delikatnej konstrukcji. Używa się ich najczęściej do transportu czystych cieczy lub gazów. Pompy hydrauliczne łopatkowe dzielą się na pompy pojedynczego działania (z wlotem wewnętrznym bądź zewnętrznym) i pompy podwójnego działania.
- pompa hydrauliczna wielotłokowa – podzespoły najbardziej zaawansowane technologicznie, o wysokiej sprawności, gwarantujące najlepsze osiągi przy uzyskiwaniu wysokiego ciśnienia hydraulicznego. Wyróżnić można wśród nich pompy z tłokami ułożonymi osiowo lub promieniowo.
Pompy hydrauliczne – elementy hydrauliki siłowej najczęściej narażone na awarię
Pompa hydrauliczna charakteryzuje się tym, że działa nieprzerwanie od momentu uruchomienia maszyny aż do jej wyłączenia. Przez ciągłą pracę z nierzadko dużymi obciążeniami pompy eksploatują się szybciej niż inne elementy układu hydraulicznego. Jeśli chodzi o objawy uszkodzenia pompy, możemy zaliczyć do nich m.in. spadek mocy maszyny lub brak możliwości operowania nią (np. niemożność wykonania ruchu łyżką koparki). Jako że najczęściej układy hydrauliczne są układami połączonymi, które odpowiadają za różne funkcje jednej maszyny, trudno dokładnie orzec, co może być przyczyną awarii. W sytuacji, gdy sprzęt odmawia posłuszeństwa, warto zaufać profesjonalnemu mobilnemu serwisowi zajmującemu się naprawą i regeneracją podzespołów hydraulicznych. Specjalista zjawi się na miejscu, dokona oględzin uszkodzonej maszyny i odpowiednio zajmie się podzespołami. Jeśli awarię da się usunąć na miejscu, z pewnością to zrobi. Jeżeli jednak sprawa jest poważniejsza, serwisant wymontuje uszkodzony element z maszyny i zabierze go do warsztatu, gdzie zostaną podjęte odpowiednie kroki w celu przywrócenia go do pełnej sprawności.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/
https://polandonthehorizon.pl/wp-content/uploads/2021/08/pompa_hydrauliczna2-1.jpg