Sprawdzony drób – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

dobre mięso drobiowe

Mięso z kurczaka to jedno z najczęściej kupowanych produktów spożywczych w Polsce. Praktycznie w każdym sklepie znajdziemy pierś z kurczaka lub inne elementy drobiu. Choć na pozór wybór jest łatwy, to jednak jest powód, dla którego w różnych sklepach ceny drobiu różnią się od siebie. Jak więc wybrać taki produkt, który jest sprawdzony, dobry i zdrowy? Poniżej znajdują się pewne wskazówki, które pozwolą nam cieszyć się pysznym, zdrowym i świeżym kurczakiem.

Pochodzenie kurczaka

Drób, jego jakość i smak może znacząco różnić się w zależności od tego, w jaki sposób był on hodowany. Obecnie na rynku możemy wyróżnić kilka źródeł, począwszy od brojlerów, przez drób hodowany na wolnym wybiegu aż po te, które rozwijały się w certyfikowanych hodowlach. By czuć satysfakcję ze smaku drobiu i jego jakości, wybierajmy właśnie te, które były hodowane na certyfikowanych hodowlach lub na wolnym wybiegu. Są one oczywiście droższe, jednak gwarancja jakości jest tutaj gwarantowana.

Data ważności oraz sposób pakowania

O dacie ważności nie musimy zbyt wiele wspominać. Naturalnym jest, że przy zakupie jakiegokolwiek mięsa powinniśmy zwrócić uwagę na jego datę ważności. Oprócz tego jednak zwróćmy uwagę na sposób, w jaki drób został zapakowany. Sprawdzony drób to ten, który jest pakowany na tackach lub w sposób próżniowy. Dzięki temu możemy być pewni zachowania jak największej wartości odżywczej drobiu, który przygotujemy dla siebie i dla całej rodziny.

Etykieta na opakowaniu

Etykieta, która jest przylepiana na opakowaniu, nie podaje nam jedynie informacji na temat daty ważności drobiu. To z niej dowiemy się wielu ciekawych i praktycznych informacji o pochodzeniu drobiu, klasie jakości, ale również o certyfikatach, jakimi pochwalić może się hodowla. Dodatkowo na etykiecie znajdziemy również informacje na temat odpowiedniej temperatury, w jakiej należy przechowywać mięso drobiowe. Dzięki temu możemy mieć pewność, że utrzymamy optymalny termin ważności drobiu. Zbyt wysoka temperatura przechowywania może skutkować szybszym zepsuciem się drobiu a w efekcie niemożnością spróbowania go.

Gdzie kupujemy drób?

Miejsce, w którym kupujemy produkty drobiowe, ma równie istotne znaczenie. Warto przy okazji zakupu zweryfikować, czy sklep jest czysty oraz czy są w nim respektowane wszelkie normy higieniczne i sanitarne. W miejscu, gdzie nie ma samoobsługi na dziale mięsnym, zwróćmy uwagę czy drób jest przechowywany w odpowiednich ladach chłodniczych, czy pracownik wykorzystuje do pracy rękawice, a także czy lada i deski, na których leży drób są wolne od brudu.

Więcej informacji: https://wingsofquality.eu/jak-wybrac-mieso-drobiowe-na-co-zwrocic-uwage-podczas-zakupow-poradnik/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *