Monitor dla graczy – 5 wskazówek

Sprawdź 5 wskazówek w wyborze monitora dla graczy

Wybór monitora gamingowego zależy od wielu czynników – naszych oczekiwań, gatunku ulubionych gier, ale też budżetu. Wyjaśniamy, czym kierować się, przeglądając różne monitory do grania – oto 5 wskazówek przed zakupem konkretnego modelu.

Matryca VA – kompromis w monitorach gamingowych?

Przy zakupie monitora ważny jest między innymi typ zastosowanej matrycy – popularne są przede wszystkim matryce TN, VA oraz IPS. W monitorach do dynamicznych gier najlepsza jest matryca TN, do oglądania malowniczych scen IPS – wybór zależy zatem od przeznaczenia modelu. Kompromisem jest monitor dla gracza z matrycą VA, gdyż zapewnia lepsze kąty widzenia i barwy niż panele TN, ale dysponuje też niższym czasem reakcji pikseli, co ma znaczenie w przypadku monitorów gamingowych.

Odświeżanie matrycy – wartość Hz

Podstawą w monitorach dla gracza jest też odświeżanie – 60 Hz czy 75 Hz to zdecydowanie za mało. Obecnie monitor dla graczy 144 Hz można kupić w przystępnej cenie – jeszcze lepiej sprawdzi się model mający 240 Hz. Takie monitory dla graczy zapewnią płynność rozgrywki i sprawią, że gracz będzie mógł szybko zareagować.

Realistyczny, bardzo aktualny i płynny obraz odnoszenie zwycięstw to zdecydowanie wystarczające argumenty przemawiające za zakupem modelu z taką częstotliwością odświeżania obrazu. Wtedy łatwiej celować celnie lub podjąć szybką i decydującą o wygranej decyzję.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając monitor dla gracza?

Czas reakcji matrycy. Jednak jeśli piksele w matrycy nie będą potrafiły w krótszym czasie zmienić się w nową barwę, efektem będzie smużenie obrazu. Warto zatem wiedzieć, że na przykład w przypadku monitora 144 Hz wystarczy czas reakcji obrazu na poziomie 3-4 ms. Polecanym maksimum tego parametru będą 4 ms – jeśli bierzemy pod uwagę monitory dla graczy – takie modele można znaleźć w atrakcyjnej cenie i spełnią one podstawowe potrzeby.

Przekątna ekranu. Istotna jest też kwestia rozmiaru matrycy – nie są już standardem 24 lub 25”, lecz większe. Do niedawna takie modele uważano za odpowiednie ze względu na możliwość percepcji ludzkiego oka – trudno objąć wzrokiem całą matrycę w dużym rozmiarze, ale zasada ta niezupełnie ma zastosowanie w domu.

Obecnie najpopularniejszy wybór to monitor dla graczy 27”, a dla profesjonalistów 32” – poza tym rozdzielczość WQHD lub 4K wymaga większego rozmiaru. Zapewni to lepsze wrażenia estetyczne, a także wykorzysta potencjał dobrej jakości karty graficznej (pod warunkiem, że nasz komputer jest w taką wyposażony).

FreeSync oraz G-Sync. Tych technologii nie należy ignorować, gdyż są bardzo pożądane. Ważna jest synchronizacja obrazu z klatkami generowanymi przez kartę graficzną. Nie trzeba się martwić efektem rozrywanego obrazu ani opóźnieniami. FreeSync pozwala na dużą poprawę jakości obrazu – wpływa na płynność, usuwa artefakty, odpowiada za synchronizację. Z kolei G-Sync eliminuje zacinanie się klatek, rozrywanie lub opóźnienia, a gracze otrzymują obraz o możliwie wysokich parametrach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *