Jeśli kapcie dla dzieci to tylko skórzane?

kapcie do przedszkol-min

Nosić, czy nie nosić… filozofowie na pewno nie stawali przed pytaniem o kapcie niemowlęce, ale współcześni rodzice mierzą się z nim na każdym kroku. Kupowanie butów dla maluchów budzi ożywioną dyskusję w parentingowym środowisku, ma zwolenników i przeciwników, ale obie grupy przynajmniej co do jednego są zgodne. Jeśli niemowlę ma nosić kapcie, to powinny być one wykonane ze skóry. Dlaczego? Jest przynajmniej kilka powodów, ale warto skupić się na tych najważniejszych.

Uniwersalizm i praktyczność kroju

Skóra jest materiałem o bardzo dużej elastyczności, a jednocześnie zachowuje odpowiednie parametry twardości. To właśnie ona sprawia, że buciki są wygodne, usztywniają stopę i pozwalają właściwie ją stawiać, zapobiegając ewentualnemu powstawaniu wad podczas chodu. Uniwersalizm skórzanych kapci dla dzieci przejawia się też w ich przeznaczeniu. Mogą być z powodzeniem noszone przez chłopców i dziewczynki, a dzięki różnobarwności poszczególnych modeli rodzice mogą zadbać też o to, aby były estetycznie dopasowane do reszty stroju.

Miękkie, bo skórzane

Miękkość w przypadku kapci dla dzieci jest cechą ze wszech miar pożądaną, ponieważ zapewnia komfort noszenia. Skóra poddaje się kształtowi stopy, dopasowuje do niego, a niekiedy może też delikatnie rosnąć wraz z nią, dzięki czemu skórzane paputki dla niemowląt służą nieco dłużej niż klasyczne buty. Miękkość materiału doskonale sprawdza się w przypadku dzieci już chodzących, ale też u maluchów, które zaczynają dopiero raczkować i ciężar ciała coraz częściej opierają na stopach i czubkach palców. Zbyt sztywny materiał utrudniałby im czucie podłoża i zachowywanie równowagi.

Wygodne, bo skórzane

Wspomniana wyżej miękkość w dużej mierze wpływa na wygodę użytkowania kapci przez niemowlęta. Nie jest jednak jedynym odpowiedzialnym za to czynnikiem. Równie ważne okazuje się samo przygotowanie bucików i odpowiednie zaprojektowanie całej skórzanej konstrukcji. Kapcie tego typu powinny sztywno trzymać stopę, kończyć się za kostką oraz posiadać szerokie miejsce na palce. Tylko w ten sposób dziecko będzie mogło się w nich wygodnie poruszać, a buciki nie będą obcierały przy każdym robionym przez nie kroku.

Bezpieczne, bo skórzane

kapcie dla dzieci

Dość istotną cechą jest też bezpieczeństwo noszenia skórzanych butów, chociaż na pierwszy rzut oka może się to wydawać nieco absurdalne. Jednak ważne jest to, aby but na przykład nie ześlizgiwał się ze stopy, ani żeby nie był łatwy do zdjęcia samodzielnie przez malucha. Nie powinien też posiadać sznurowanych wiązań. Najlepiej sprawdzają się rzepy, ale jeszcze lepiej buty wsuwane, które przy cholewce u kostki mają wszyty gumowy ściągacz przytrzymujący je na miejscu.

Moda i elegancja bucików dziecięcych

Skórzane kapcie dla dzieci to także pewnego rodzaju ukłon w stronę rodziców, którzy chcą, aby ich dziecko nosiło estetyczne i eleganckie buciki. Skóra, w szczególności delikatna bydlęca odmiana, łatwo poddaje się farbowaniu, co pozwala na szycie kapci w niemal niezliczonej odmianie kolorystycznej a nawet z różnymi motywami dekoracyjnymi. Dzięki temu prostemu zabiegowi kapcie zyskują zupełnie nowy wygląd i stają się wyznacznikiem dziecięcej mody w tym zakresie.

Co wyróżnia kapcie skórzane dla niemowląt?

Oprócz powyższych elementów można zwrócić też uwagę na inne zalety oraz cechy charakterystyczne, dzięki którym kapcie niemowlęce wykonane ze skóry zyskały tak wielu zwolenników wśród rodziców:

– są przydatne podczas nauki chodzenia ze względu na swoją usztywniającą budowę pozwalającą jednocześnie na pełną elastyczność ruchów (kroków),

– mają minimalistyczny wygląd i bardzo prosty krój, dlatego pasują do większości ubrań,

– dzięki unikatowemu charakterowi mogą je nosić dzieci już w wieku kilku miesięcy aż po chodzące roczniaki i nieco starsze maluszki,

– ich skórzana podeszwa doskonale izoluje od niebezpiecznego podłoża (nagrzanego, schłodzonego, z rozsypanymi elementami, którymi można się zranić),

– okazują się niezbędne w takich miejscach jak żłobek oraz przedszkole,

– wykonane są z doskonałej jakości materiału cechującego się wysokimi parametrami rozciągliwości, elastyczności i trwałości.

Gdzie je kupić?

 Łatwiej powiedzieć, gdzie ich nie kupować i czego unikać. Absolutnie złym pomysłem jest inwestowanie w tekstylne obuwie dla maluchów. Mimo że jest tanie, bardzo łatwo dostępne i można je kupić nawet w marketach czy na targach, jego noszenie przez dzieci może wyrządzić im sporą krzywdę. Stopa w takim bucie źle się układa, nie jest usztywniona, szybko się męczy oraz poci, co w połączeniu z na przykład skarpetkami i upalnym dniem prowadzi do swędzenia albo poważniejszych skórnych dolegliwości. Zamiast upierać się przy tanich, importowanych butach niewiadomego pochodzenia, które już z daleka nieprzyjemnie pachną gumą (a nawet plastikiem!) warto trochę dołożyć i kupić porządne skórzane kapcie dla niemowląt. Można wybrać jednego z licznych polskich producentów, którymi najczęściej są… sami rodzice testujący różne modele i wzory na własnych pociechach. Taki zakup jest o wiele bardziej opłacalny, a i maluszek z pewnością będzie zadowolony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *