Pogłębiacze – do otworów i fazowań

Narzędzia przeznaczone do powiększania bądź kształtowania otworów zwane są pogłębiaczami, stosowane są również do obróbki powierzchni wokół otworu. narzędzia do powiększania otworów dzieli się ze względu na budowę na: pogłębiacze stożkowe, składane oraz pogłębiacze walcowe czołowe. Produkowane są one ze stali szybkotnącej HSS jak i ze stali szybkotnącej kobaltowej HSS 5% kobaltu dodaje narzędziu twardości jak i odporności na wszelkie uszkodzenia.

Pogłębiaczy walcowo czołowych ze stali HSS bądź pogłębiaczy składanych z wymiennymi płytkami stosuje się do wykonywania pogłębień pod łeb śruby aby ten nie wystawał po za detal. Do pogłębiaczy o mniejszych średnicach stosuje się chwyt walcowy, lecz do większych średnic stosuje się chwyty na stożku Morse’a. Pogłębiacze walcowe posiadają pilot, którego zadaniem jest utrzymanie stabilności pracy. Produkowane są one w dwóch rodzajach chwytowych, posiadają one przypisaną normę niemiecką DIN. Pogłębiacze z chwytem walcowym gładkim przypisaną mają normę DIN 373 a pogłębiacze z pilotem DIN 375.

Rodzaje narzędzi do pogłębień

Głównym zastosowaniem pogłębiaczy stożkowych do metalu jest wykonywanie otworów pod łeb jak i usuwanie wszelkich nierówności oraz zadziorów. Stosuje się trzy odmiany pogłębiaczy stożkowych ze stali HSS biorąc pod uwagę wielkość kąta wierzchołkowego 60 stopni, 90 stopni oraz 120 stopni. Jednym z bardziej popularnych pogłębiaczy stożkowych jest ten o kącie wierzchołkowym 120 stopni określiny normą DIN 347. Wyróżniamy również pogłębiacze specjalne do wykonywania pogłębień wielostopniowych oraz kształtowych jak i o innym kącie.

Największym producentem w Polce jest firma Fanar pochodząca z Ciechanowa, Fenes z Siedlec jak i Dolfamex z Jeleniej góry.

Pogłębiacze stożkowe stosowane są do pogłębiania jak i kształtowania przygotowanych już otworów. Cechują sie one doskonalą jakością produkcji oraz stosowaniem najlepszych surowców. Pogłębiacze stożkowe 90 stopni najczęściej stosowane są do kształtowania otworów oraz są one z chwytem walcowym jak i z chwytem na stożku Morse’a. Fazowniki stosowane są po to aby po pogłębieniu, łeb śruby nie wystawał po za detal, którym był wykonany otwór. Drugim zastosowaniem pogłębiania jest fazowanie otworów  lub innej powierzchni czołowej.

Możemy spotkać pogłębiacze w różnej wersji ostrzonej, które posiadają własne oznaczenia tak jak np: trzy ostrzowe bądź wieloostrzowe. Pogłębiacze trzy ostrzowe posiadają oznaczenie C i są to pogłębiacze z chwytem walcowym oraz D posiadające chwyt stożkowy Morse’a. Są one najbardziej popularnymi i najczęściej stosowanymi pogłębiaczami na rynku.

pogłębiacz waclowo czołowy z pilotem

Kolejnym podziałem pogłębiaczy jest ich rodzaj kąta w jakim występują, a są trzy wersje kątowe:

  • pogłębiacze stożkowe 90 stopni, które są najbardziej popularnym kątem wierzchołka i nie posiadają one pilota,
  • pogłębiacze stożkowe 60 stopni,
  • pogłębiacze stożkowe 120 stopni,

Pogłębiacze walcowe produkowane są przez Polskich producentów takich jak Fanar a Ciechanowa oraz Fenes. Pogłębiacze te posiadają pilot i są przeznaczone do modyfikacji wcześniej powstałego otworu oraz do jego pogłębienia. Fazowniki te wykonują pogłębienie pod kątem 90 stopni, po to aby łeb śruby wkręcanej w otwór nie wystawał po za powierzchnie detalu. Czynność ta jest przydatna podczas gdy łączymy wiele innych detali.

pogłębiacz stożkowy Fenes

Pogłębiacze walcowo-czołowe stosowane są również do gwintów. Po wykonaniu otworu pod dany gwint przechodzimy do wykonania pogłębienia pogłębiaczem walcowym, następnie przystępujemy do czynności gwintowania. Pogłębiacze wykonane są ze stali szybkotnącej HSS jak i ze stali szybkotnącej kobaltowej HSSE Inox. Stosowane są do pracy w stali także w stali nierdzewnej oraz żeliwie sferoidalnym jeżeli nie przekracza twardości 37 HRC.

Budowa pogłębiaczy stożkowych i walcowych z pilotem

Budowa pogłębiaczy składa się z: chwytu, części roboczej jak i pilota. Zadaniem chwytu jest mocowanie narzędzia w tulejce bądź oprawce, część robocza jest częścią właściwą, którą wykonujemy prace skrawaniem pogłębianego otworu. Pilot pogłębiacza walcowego stabilizuje proces obróbki podczas pracy skrawaniem. Dzięki temu jakość wykonywanej pracy jest lepsza oraz pozwala uzyskać mniejszą chropowatość. Artykuł napisany przez zespół Narzędzia Skrawające Artykuły Techniczne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *