Kiedy powstawały pierwsze hale produkcyjne?

Konstrukcje stalowe (metalowe) są to obiekty budowlane w których głównymi elementami nośnymi przekazującymi obciążenia na fundament są mniejsze elementy lub ich większe grupy wykonane ze stali.

Dzieje konstrukcji stalowych zaczęło się około 14 tysięcy lat temu i sięga po dzisiejsze czasy. Od tamtej pory branża ta gwałtownie się rozwijała.

Przez cały ten czas powstało multum przeróżnych, sławnych budynków stalowych, które stoją do dzisiaj. Zaś obecnie przemysł stalowy jest na tyle rozwinięty by świadczyć budynki na bardzo wysokim poziomie. Pierwsze wyroby metalurgiczne powstawały już 14 000 lat temu i od tamtej pory rozwijały się równolegle z ludzkością. Tak naprawdę jednak – stal została w pełni doceniona dopiero w okresie rewolucji przemysłowej, a powszechnie zaczęto wprowadzać najróżniejsze konstrukcje stalowe. W czasach gdy wieża Eiffla dopiero powstawała, powszechnie uważano, że nie uda się jej ukończyć i że zapadnie się pod swoim ciężarem.

Rzeczywistość okazała się znacznie bardziej optymistyczna i od tej pory ze znacznie większym zaufaniem patrzono na wykorzystanie stali. Dzięki temu zaczęły też powstawać pierwsze hale produkcyjne, konstrukcyjne – jak choćby Hala Maszyn przygotowana na Wystawę Światową w 1889 roku. Konstrukcja stalowa ta miała 427 m długości, 117 m rozpiętości i 46 m wysokości, a wsparta była na 20 trójprzegubowych ramach kratownicowych. Warto natomiast wiedzieć, że jeszcze wcześniej, bo w latach 1859-1864 w Warszawie zbudowani stalowy most nad Wisłą – nie przetrwał on niestety II wojny światowej. Gdy powszechnie szła już  budowa hal stalowych, zaczęto też stawiać stalowe wieżowce, jak choćby słynny, mający 443 metrów wysokości i 102 kondygnacje Empire State Building – zbudowano go w 1931 roku w Chicago, zużywając m.in. 60 tysięcy ton stali. Do 1991 roku mogliśmy patrzeć jeszcze wyżej – na mierzący 646 metrów maszt radiowy w Konstantynowie, zbudowany m.in. z rur stalowych o średnicy 245 mm – niestety maszt zawalił się.

Przyszłość dla hal przemysłowych, stalowych, rolniczych jaki i pozostałych konstrukcji stalowych wciąż jednak wygląda dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *