Kultura i zwyczaje plemion Etiopii.

Etiopię zamieszkuje kilka najbardziej wyszczególnionych plemion. Południowe jej krańce należą do najbardziej odizolowanych od cywilizacji. Plemiona te są ogrodzone wysokimi górami i trudnymi do pokonania pustyniami. Jednym z nich są Mursi, uznawani za naturalne plemiona Afryki, stanowią oni jej wizytówkę. Jedną z bardziej charakterystycznych cech tego plemienia jest wygląd kobiet, bowiem noszą one gliniane talerzyki w swoich wargach i im są większe, tym kobieta jest uznawana za bardziej atrakcyjną.

Ponadto, aby wejść do wioski, należy uzyskać zgodę wodza i zapłacić za swój wstęp, a chcąc sfotografować się z tamtejszym mieszkańcem, należy wnieść opłatę 2 birów od jednej osoby na zdjęciu. W ten sposób pozyskują pieniądze a dodatkowo żyją z pasterstwa.

Kolejnym plemieniem są Hamerowie. Są znacznie bardziej przyjemny dla turystów niż Mursi. Na głowie noszą plecione warkoczyki, zarówno kobiety jak i mężczyźni. Swą ciemną skórę pokrywają białym proszkiem, wykonanym z zjełczałego masła i rudej glinki. Dalej wyróżnia się plemię Konso żyjące w dolinie Omo i utrzymujące się głównie z rolnictwa. Na zielonych terenach Etiopii uprawiają warzywa i owoce oraz zboże. Mieszkają w charakterystycznych, bazaltowych chatach. Są uznawani za najlepszych znawców rolnictwa. Następne jest górskie plemię Dorsów. Żyją oni w wysokich górach, mieszkają w chatach przypominających głowę słonia.

Elementem odznaczającym ich, jest wspólne mieszkanie ze zwierzętami pod jednym dachem.

Utrzymują się z rolnictwa, hodowli zwierząt i tkactwa. Południową część Etiopii zamieszkują z kolei plemiona Oromo, także słynący z uprawy bydła i rolnictwa. Ponadto wyróżnia się także plemię Suri, które tworzy 20 różnych szczepów. Tutaj szczególnie odznaczają się kobiety z plemiona Suri, które są wysokie i szczupłe. Plemiona te zamieszkują chaty w kształcie uli. Jednym z ostatnich jest plemię Bodi, uznawane za niewielkie w Etiopii. Tutaj odznaczającym się elementem, jest tuczenie młodych chłopców. Uznaje się, że im mężczyzna jest grubszy, tym bardziej atrakcyjny, zdrowszy i zamożny. Ostatnie plemię to Ari. Żyje ono w najbardziej cywilizowany sposób, korzysta z edukacji i techniki. Na co dzień zajmuje się rolnictwem, hodowlą i handlem. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *